Novinky

Fond Tilia Impact Ventures podpoří rozvoj společnosti MIWA

Praha, 27.září 2019

Investiční Fond Tilia Impact Ventures podpoří rozvoj společnosti MIWA Technologies

Investiční fond Tilia Impact Ventures  (https://tiliaimpactventures.cz), první fond zaměřený na podporu podniků se silným společenským dopadem v České republice, se dohodl na poskytnutí financování společnosti MIWA Technologies (http://www.miwa.eu), start-upu v oblasti cirkulární ekonomiky s globálními  ambicemi. Konvertibilní půjčka umožní společnosti urychlit rozvoj svých business aktivit v Západní Evropě (ve spolupráci s významnými partnery, např. Nestlé), a rozvoj svého podnikání obecně (např. zákaznický prodej, další technologický vývoj, marketing a související personální náklady). Spolupráce s Tilia Impact Ventures také pomůže přivést další zahraniční partnery a investory. Na transakci spolupracovala advokátní kancelář Havel & Partners s.r.o.

 

„Jsme moc rádi, že se naše druhá investice zaměřuje na sektor cirkulární ekonomiky, kde přechod k cirkulární ekonomice je globálním trendem, a na firmu s globálními ambicemi a cílem dosáhnout co největšího společenského impaktu,“ říká Silke Horáková, spoluzakladatelka fondu Tilia Impact Ventures. “Rádi bychom, aby vstup Tilia Impact Ventures jako prvního institucionálního investora přilákal do projektu další mezinárodní impaktní investory z naší sítě”, dodává.

 

MIWA (Minimum Waste) byla založena v roce 2015 Petrem Báčou a jejím hlavním cílem je minimalizace odpadu z jednorázových obalů v celém dodavatelském řetězci od výrobce až po domácnost. Služby a produkty MIWA mají pozitivní dopad na životní prostředí. Podle odborné LCA studie může MIWA ušetřit až 71 % celkových environmentálních dopadů a až 90 % obalového odpadu v porovnání s jednorázovými obaly. „Mám velikou radost, že s prvními komerčními realizacemi technologie MIWA přichází i první investor. S Tilia jakožto impaktním fondem nás především spojují stejné hodnoty a cíl pomoci s prevencí odpadu“, říká zakladatel MIWA Petr Báča. „Vedle toho ale také oceňujeme i zkušenosti zástupců Tilia z klasického byznysu a jejich schopnost nás v tomto ohledu dále posunout“, dodává. 

 

Tilia Impact Ventures

Tilia je první investiční fond v České republice zaměřený na podporu společensky prospěšných  podniků, jejichž podnikatelský záměr má významný a měřitelný dopad na společnost, a které chtějí svůj dopad výrazně šířit s pomocí úspěšného byznys modelu. Tilia má za cíl stát se v následujících letech partnerem 8 až 10 společensky prospěšných projektů s očekávanou délkou investice 5 až 7 let. Vedle finanční podpory fond nabízí podnikům nefinanční pomoc formou strategických konzultací, či konzultací s odborníky díky podpoře rozsáhlé sítě partnerů.

 

Cílem fondu je podporovat rozvoj společensky prospěšného podnikání, iniciovat a propagovat investice do této oblasti v České republice, a přilákat do sektoru společenského dopadu nové investory. Po založení v loňském roce měl fond k dispozici 43 mil. Kč, tato částka může být navýšena na 60 mil. Kč do konce roku. Mezi současnými investory jsou dvě významné nadace (Nadace České spořitelny a Nadace Karla Janečka) a soukromí investoři (Libor Winkler, Jan Bárta, Martin Ducháček, Martin Vohánka, Ondřej Bartoš, Brian Wardrop a Emília Mamajová, Robert Tůma, Matěj Turek, zakladatelé fondu Silke Horáková a Petr Vítek, a další). 

Investice do společnosti MIWA Technologies je druhou investicí fondu; první zamířila do společnosti Datlab (https://www.datlab.cz), která má za cíl zvyšovat transparentnost a efektivitu v oblasti veřejných zakázek.

 

MIWA

MIWA Technologies vytváří a provozuje systém, který zlepšuje distribuci a prodej nebaleného zboží. Hlavním cílem společnosti je eliminace odpadu z jednorázových obalů. Systém funguje na principu tzv. reuse modelu, založeném na opakovatelně použitelných transportních kapslích a speciálních prodejních stojanech. Chytrá technologie zaručuje provozní efektivitu a produktovou kvalitu. Prodej do vlastních a znovupoužitelných nádob se díky tomu stává přístupným i pro velké značky. Pro koncové zákazníky a budování aktivní spotřebitelské komunity MIWA vyvíjí také nákupní aplikaci a systém chytrých odnosných nádob.

Jak MIWA funguje? Na začátku cyklu výrobce zapečetí své produkty do 12 litrových kapslí a ty odešle do obchodů, kde se kapsle jednoduše vsadí do modulárních stojanů. Z nich si zákazníci odsypávají zboží jako jsou luštěniny, rýže nebo káva, do vlastních či vratných nádob. Chytrá technologie při tom v reálném čase přenáší skladová data do informačního systému. Prázdné kapsle putují do mycího centra a odtud zpět k výrobci, čímž se cyklus uzavírá. 

 

Na rozdíl od většiny jiných projektů, které řeší pouze fázi mezi obchodem a nakupujícím, předchází MIWA odpadu v celém dodavatelském řetězci od výrobce až po domácnost. Podle odborné LCA studie může MIWA ušetřit až 71 % celkových environmentálních dopadů a až 90 % obalového odpadu v porovnání s jednorázovými obaly.

 

V září 2019 MIWA Technologies spustila první testovací prodej ve spolupráci s Country Life v jejich prodejně v Praze na Letné, kde je k dispozici 80 komodit v bio kvalitě. Druhým projektem bude do konce roku spolupráce s e-shopem Košík.cz.

 

Zároveň firma již nyní rozvíjí i aktivity v zahraničí. „Začátkem října poprvé otestuje Nestlé prodej svých produktů s použitím naší technologie. Zhruba o měsíc později se MIWA systém objeví v prvním supermarketu v Německu“, prozrazuje výkonný ředitel MIWA Mirek Lizec. V současné době navíc firma dokončuje jednání s velkým francouzským supermarketovým řetězcem. 

 

MIWA Technologies získala několik významných mezinárodních ocenění na poli cirkulární ekonomiky a udržitelnosti, z nichž nejvýznamnější jsou New Plastics Economy Innovation Prize (2017), SDGs Awards (2018), EON Energy Globe (2018). MIWA Technologies dlouhodobě spolupracuje s Ellen MacArthur Foundation a v dokumentech EU a OSN naleznete MIWA systém jako „best practice“, příklad kvalitních projektů uplatňujících principy cirkulární ekonomiky. 

 

V případě dotazů, prosím kontaktujte:

Tilia Impact Ventures:

Magdaléna Radová

Investment Manager

magdalena@tiliaimpactventures.cz

+420732561228

 

MIWA:

Lucie Jandová

Relationship Manager

lucie.jandova@miwa.eu

+420 776 131 688