Novinky

Myslet na planetu je trendy. „Dopad bude brzy standardním kritériem pro investice,” říká průkopník Petr Vítek z fondu Tilia Impact Ventures

Investovat do projektů s významným ekologickým a společenským dopadem je ve světě stále populárnější. V Česku se prvním fondem zaměřeným na podporu společensky prospěšných podniků stal fond Tilia Impact Ventures, za kterým stojí spolumajitelka nakladatelství Albatros Silke Horáková a Petr Vítek, který je dosud známý spíše jako spoluzakladatel Impact Hub Praha. Petr v rozhovoru pro StartupJobs prozradil, proč pouze grantové financování v této oblasti není dostatečné, jak probíhá výběr projektů pro investice nebo jaké jsou plány fondu.

Je právě teď podle tebe doba, kdy by investice do společenského dopadu měly začít fungovat?

Ano, vidím, že v zahraničí – zvlášť v anglosaských a skandinávských zemích – je investování do dopadu (impact investing) velmi silným tématem a trendem. Zdá se, že je jen otázkou času, kdy se dopad stane vedle výnosu a rizika třetím standardním, systematicky kvantifikovaným kritériem pro investiční a celkově byznys rozhodování.

Celý rozhovor k přečtení zde.